Przy wyborze okapu najważniejsze są dwie rzeczy: głośność i wydajność.
Jeśli poszukujemy cichego okapu, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to jak okap działa na I i II biegu, ponieważ z nich będziemy najczęściej korzystać. Tryb III i IV włączamy dopiero w sytuacjach, gdy gotowanie jest bardzo intensywne bądź, gdy coś nam się przypali. Dlatego zalecamy wybierać urządzenia, które charakteryzują się cichą pracą właśnie na niższych biegach. Przyjęło się, że cichy okap to taki, którego praca na najniższym biegu nie przekracza 50db głośności. Im niższa jest ta wartość tym lepiej.
Najważniejszą kwestią w uzyskaniu jak najcichszej pracy urządzenia jest podłączenie okapu do wentylacji. Okapy pracujące w trybie pochłaniacza są głośniejsze głównie ze względu na intensywne przetwarzanie powietrza przez filtry węglowe, większe obciążenie silnika oraz brak możliwości odprowadzenia hałasu na zewnątrz.
W kwestii cichych okapów dobrym przykładem jest okap Ciarko Duo 55, który posiada wydajność blisko 700 metrów sześciennych, czyli jest to bardzo wydajny okap. Dzięki wyjątkowej konstrukcji i wyposażeniu w nowoczesne silniki jego głośność pracy na I biegu to zaledwie 39db – jest on prawie niesłyszalny, jest to okap genialnie wyciszony z rewelacyjnym silnikiem. Zastosowanie specjalnych materiałów tłumiących oraz innowacyjnych konstrukcji kanałów powietrznych, znacząco redukuje dźwięk generowany przez okap.
Cichy silnik to najważniejszy element, ale nie jedyny. Nie mniej ważny jest tłumik oraz sposób połączenia z okapem. Gdy włączymy okap to zauważymy, że nie hałasuje sam okap, tylko element, którym jest on połączony. Powietrze z całej powierzchni zostaje sprężane do wylotu i przy wylocie hałas jest największy. Tak więc, jeżeli zależy nam na bardzo cichym okapie, powinniśmy zdecydować się na okap podszafkowy/do zabudowy, w którym dodatkowo możemy zamontować tłumik wygłuszający.
Wybór odpowiedniego tłumika do systemu wentylacyjnego okapu ma duże znaczenie dla jego skuteczności i komfortu użytkowania. Istnieją dwa główne rodzaje tłumików: elastyczne i sztywne. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.
Tłumik elastyczny – to elastyczna rura z wbudowanym materiałem dźwiękochłonnym, najczęściej wykonanym z pianki akustycznej lub wełny mineralnej. Rura ma konstrukcję przypominającą harmonijkę, co pozwala na łatwe dopasowanie i montaż w trudno dostępnych miejscach, ale falista struktura wewnętrzna może powodować większy opór powietrza, co nieco zmniejsza wydajność całego systemu wentylacyjnego.
Tłumik sztywny – to prosta, cylindryczna rura wykonana z metalu. My posiadamy w naszej ofercie tłumik krótki, który dodajemy w gratisie do niektórych okapów. Tłumik nie zajmuje dużo miejsca, o długości około 40 cm i średnicy całkowitej około 22 cm. W środku wyłożony jest gąbką wygłuszającą, z która można się spotkać w studiach nagraniowych. Konstrukcja jest solidna i trwała, zapewniając wysoką efektywność przepływu powietrza, a dzięki sztywnej strukturze tłumik dobrze tłumi dźwięki.
Istotną kwestią jest to, że każdy dobry okap powinien mieć wylot o średnicy 15cm i dokładnie taki sam jest i powinien być wylot w tłumiku – przy wejściu i przy wyjściu. Istotne jest, aby nie zwężać rury przy podłączeniu z wentylacją, ponieważ każde zwężenie i każde kolanko spowoduje wzrost głośności pracy urządzenia i spadek wydajności. Jeżeli natomiast redukcja średnicy jest konieczna, zalecamy, aby redukcję zastosować dopiero przy wejściu do kanału wywiewnego
Jak już wspomnieliśmy cichy silnik to kluczowy element cichego okapu. Standardowo najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest silnik znajdujący się bezpośrednio wewnątrz okapu, tuż nad filtrem i kanałem odprowadzającym powietrze. Jest to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowego miejsca na montaż silnika, jest tańsze w instalacji i konserwacji, jednak wiąże się z wyższym poziomem hałasu, szczególnie w otwartych przestrzeniach kuchennych.
Istnieją jednak okapy, w których producent przewidział możliwość przeniesienia silnika na zewnątrz (silnik umieszczony poza okapem). W takim rozwiązaniu silnik jest montowany poza okapem, np. na ścianie zewnętrznej budynku, na dachu, w pomieszczeniu gospodarczym, np. Na strychu. Wiąże się to ze znacznie cichszą pracą urządzenia i większą wydajnością – dźwięk silnika jest oddzielony od okapu i kuchni, co pozwala na stworzenie praktycznie bezgłośnego środowiska, a także możliwe jest zastosowanie większych i mocniejszych silników, które mogą być bardziej wydajne w usuwaniu zapachów i pary. Daje to również większą elastyczność w projektowaniu, ponieważ okap może mieć mniejsze wymiary.
Takie rozwiązania możliwe są np. w okapach FIM oraz w wybranych okapach firmy FALMEC, które znajdziecie w naszej ofercie. Producent przewidział w nich możliwość montażu szerokiej gamy silników akcesoryjnych. Dostępne rozwiązania pozwalają na wyjęcie silnika z okapu i przełożenie go do specjalnej komory silnikowej lub zastosowanie silników poddaszowych lub instalowanych na zewnątrz elewacji. Przeniesienie silnika pozwala na poprawienie parametrów pracy okapu.
Tłumik gratis
Skontaktuj się z nami!